Čo robiť v Banskej Bystrici, ak ste tu aspoň na pár dní

Múzeum Slovenského národného povstania

 

Banská Bystrica má dve železničné stanice, nedávno kompletne zrekonšturovanú autobusovú stanicu a leží v úplnom strede Slovenska – blízko je to do Nízkych Tatier, na Fatry, na Poľanu, do Štiavnických Vrchov. Ideálne miesto na slovenskú dovolenku.

„Začnite s vysťahovaním“, toto známe heslo spustilo Slovenské národné povstanie, jednu z kľúčových udalostí formujúcich moderné Slovensko. A celé to začalo práve tu, v Banskej Bystrici. Niet divu, že hlavné námestie je pomenované po SNP, je tu veľký pamätník sovietskym vojskám a prejdete sa len malý kúsok a ste v múzeu venovanom SNP, známom svojimi expozíciami, ale aj nezvyčajnou architektúrou (na obrázku).

Inak je tu aj námestie venované Ľudovítovi Štúrovi. Ten síce nebol z tunajšieho kraja, ale keď so spolupracovníkmi vyberali spisovnú reč, urobili veľmi múdre kompromisné rozhodnutie a vybrali stredoslovenčinu, aby sa západ s východom nehádali. Keď sa hlasovalo o najvýznamnejšiu osobnosť mesta, občania zahlasovali za maliara Dominika Skuteckého (má v meste svoju vilu), aj keď v celoslovenskom meradle by možno skôr zvíťazil veľký učenec Matej Bel.

Samozrejmosťou v meste sú kostoly, sochy a početné meštianske historické budovy (Benického dom, Matejov, Thurzov, Ebnerov…) či zrekonštruované domy a byty.

V lete sa dá vystúpať na Hodinovú vežu a pozrieť sa na centrum meste zhora. Cestovanie v meste nie je drahé – jednak plocha nie je taká obrovská, aby sa tu nedalo chodiť aj pešky, do odľahlejších častí sa odveziete s MHD, kde stojí lístok 70 centov. Ubytovať sa môžete napríklad v penzióne Olympia.

Penzión Olympia

Nuž a keďže mesto postavili pod Urpínom (podľa neho nazvali aj najväčší tunajší pivovar, a každý kto navštívi Banskú Bystricu by mal ochutnať Urpinera), určite padne vhod menšia turistika v podobe výstupu na kopec alebo aspoň na tunajšiu kalváriu. Ak spomíname kopce, tak najčastejší výlet do prírody z Bystrice bude asi ten do Národného parku Veľká Fatra.

Určite nevynechajte tunajší Mestský hrad, pamiatku známu svojimi dvoma cibuľovými vežami, Mariánsky stĺp či Kamennú fontánu. Mesto má vlastné historické opevnenie, radnicu, galériu (v Pretóriu – bývalej radnici) či obelisk.

O autorovi Pozrieť všetko

admin