Faktory, ktoré by ste mali zvážiť pred výberom podlahovej krytiny

Podlaha

Výberu podlahovej krytiny predchádza proces a rozhodovanie. V prvom rade by ste si mali zodpovedať niekoľko dôležitých otázok a to konkrétne, čo od podlahy očakávate. Na trhu dnes nájdete celú škálu podlahových krytín – od vinylových podláhov cez bambusové až po drevené podlahy. Každá sa vyznačuje špecifickými vlastnosťami, už si skutočne stačí len vybrať. Akú podlahu zvoliť do domácnosti?

Pre koho je podlaha určená?

Inú podlahu budete voliť do obývačky, inú k deťom do detskej izby. Zatiaľ čo do obývačky je dobré zvoliť podlahovú krytinu, ktorá zvládne aj vyššiu prevádzku ako napríklad vinyl alebo linoleum, do detskej izby je zas vhodnejšia krytina, ktorá je jednoduchá na údržbu a vyznačuje sa tiež dobrou tepelnou izoláciou ako napríklad korková podlaha alebo meraný koberec.

Pocit, ktorý by mala podlahová krytina vyvolávať

Okrem vlastností, ktoré od podlahovej krytiny očakávate, musíte zvážiť aj jej estetickú stránku. Aký pocit by mala podlaha vyvolávať? Chcete, aby pôsobila staromódne a rustikálne ako napríklad drevené parkety alebo skôr hľadáte nenútenú eleganciu, ktorou oplývajú napríklad laminátové podlahy alebo vinyl dostupný v mnohých dizajnových prevedeniach. Každá podlahová krytina má niečo do seba, môžete vyberať zo svetlých podláh, ale taktiež z tmavých odtieňov, ktoré imitujú rôzne povrchy a štruktúry.

Aký máte rozpočet?

Samozrejme, pri rozhodovaní o podlahovej krytine, hrá dôležitú rolu aj rozpočet, ktorý máte k dispozícii. Pri výbere je potrebné mať na mysli fakt, že podlahy sú dlhodobou investíciou, z ktorej sa budete tešiť pokojne aj niekoľko desaťročí. Preto by rozpočet nemal byť rozhodujúcou premennou. Určite by ste ho však mali do faktorov pri výbere zahrnúť. Medzi lacnejšie podlahové krytiny patrí napríklad PVC podlaha, laminátová podlaha alebo vinyl. Drahšími variantmi zas naopak sú korok, drevo a linoleum.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, vyberte si podlahu, s ktorou budete spokojní aj po niekoľkých rokoch. No a v prípade, že si neviete rady, určite si naštudujte voľne dostupné informácie na internete alebo sa poraďte s profesionálmi.

O autorovi Pozrieť všetko

admin