Gény zodpovedné za depresiu sa stále nenašli

Depresia

Depresia

Nie vždy je bádanie veľkého medzinárodného tímu vedcov úspešné. Takmer deväťdesiat vedcov sa pokúsilo nájsť „gény depresie“ alebo aspoň priniesť viac informácií o vplyve na zraniteľnosť depresiou. O rozsahu ich práce svedčí fakt, že im s testami pomáhalo takmer 50 tisíc dobrovoľníkov. Výsledok analýzy je nula. Erasmus Medical Center v Rotterdame nie je prvé pracovisko v tejto oblasti, ktoré neuspelo.

Napriek negatívnemu výsledku sa vedci ďalej domnievajú, že je možné odhaliť gény, ktoré sa podieľajú na depresii. Náchylnosť na depresiu je podľa všetkého sčasti aj dedičná z rodiny. Štúdia sa nezaoberala diagnózou, ale len symptómami choroby. Niektorí kolegovia tím vedcov kritizovali s tým, že v štúdii mali príliš rozmanitú vzorku pacientov, z rôznych spoločenských postavení, rôzneho veku, s rôznymi psychickými problémami. Navyše depresia je kolísavá choroba a symptómy sa časom môžu meniť.

Vedci sa nevzdávajú a dúfajú, že s väčšou vzorkou pacientov dosiahnu lepšie výsledky. Na kapitulácie je vraj ešte priskoro.

O autorovi Pozrieť všetko

admin