V Indonézii vykopali zápästné kosti hobitov

Homo floresiensis

Homo floresiensis

Na indonézskom ostrove Flores vykopali vedci ďaľšie tri zápästné kosti, ktorých bývalí majitelia patrili k druhu tzv. Homo floresiensis, niekedy nazývaných aj „Flo“ alebo podľa najnovšej populárnej módy aj Hobiti. V tejto zvláštnej genetickej vetve ľudského rodu (hominini) totiž dospelí jedinci merali zhruba len polovicu, čo dnešní ľudia.

Zápästia týchto „polovičných“ ľudí majú výrazne inú stavbu ako zápästie dnešného zdravého človeka. V tomto dôsledku museli mať pred státisícami rokov viac obmedzenú schopnosť pracovať s kamennými nástrojmi. Poslední jedinci tohto druhu vyhynuli zrejme pred 17 tisíc rokmi. Ich najbližšími príbuznými by mohli byť Pygmejovia zo Západnej Afriky, ktorí kvôli zvláštnym génom dorastajú do výšky len asi 130 centimetrov.

Výskum vykonáva tím antropológov a archeológov zo Stony Brook University New York. Na prvý nález narazila v roku 2003 austrálsko-indonézska výprava archeológov, ktorá hľadala dôkazy o migrácii ľudí z Ázie do Afriky v prastarých časoch.  Našla sa aj jedna kompletná lebka (na obrázku), ktorá dokazuje, že jedinci tohto druhu bolí nielen menší vzrastom, ale mali aj menší mozog. Neoficiálny ale vtipný názov Homo hobbitus sa objavil takmer ihneď po odhalení nálezu v roku 2004.

O autorovi Pozrieť všetko

admin