Jedna stolička od útleho detstva až po pubertu

Stolička pre deti

Stolička pre deti

Príde čas, keď sa z drobného bábätka stane malý tvorček dožadujúci sa sedenia za veľkým stolom – spolu s veľkými rodičmi a súrodencami. A tak príde čas na zaobstaranie si jedálenskej stoličky. Uvažovali ste však o nákupe skladacej stoličky, ktorá vydrží viac rokov?

Samozrejme, aj skladacia stolička musí na začiatku úplne plniť funkciu plnohodnotnej jedálenskej stoličky pre úplne maličké dieťa, ktoré sa ešte nevie ani nejsť niečo na stoličku vyliezť. Určite by ste problematiku nemali odbiť tak, že posadíte potomka na veľký vankúš na normálnu stoličku. Taká poloha nie je úplne prirodzená ani zdravá. Ak si nemôže dieťa oprieť nožičky o zem, tak sa mu zle prekrvujú, ak je príliš veľký podsedák, nemôže sa úplne oprieť o opierku. No a hlavne – bez pultíka, opierok a zábran by sa mohlo veľmi ľahko vyšmyknúť a padnúť na zem. A to určite nechceme.

Preto je výborný nápad investovať do nastaviteľnej (polohovateľnej stoličky), ktorú voláme aj rastúca stolička (pretože „rastie“ spolu s prírastkom do rodiny). Ako vidno na obrázku, nie je to už klasická drevená vysoká stolička s polohrádkou a rozložiteľným stolčekom, je však modernejšia, ľahšia, menšia, prenositeľnejšia. Áno, s takouto stoličkou sa dá občas už aj cestovať.

Asi hlavný požiadavok na stoličku je jej pevnosť a stabilita. Nemala by byť chatrnej konštrukcie a to aj napriek tomu, že deti sú ľahké. V každom nastavení musí byť zložená tak, aby spĺňala pravidlo pravých uhlov. Čiže stehná a kolená musia byť zhruba v pravom uhle, ruky na stole podobne a hlavna nesmie byť ani príliš vysoko ani príliš nízko nad úrovňou stola.

Kolečká ani mäkké časti nie sú podmienkou, okrem spomínanej odolnosti sa preferujú ľahká manipulácia a dobrá umývateľnosť (zo začiatku často jedlo skončí občas všade len nie tam kde má). Dôležité je, aby sa dala polohovať výška sedáka, primontovať podložka pod nohy a aby sa dali posúvať opierky na ruky.

Nuž a potom príde ono spomínané rastenie. Zo škôlkara sa stane školák, ktorý si spočiatku robí úlohy pár minút, no neskôr, napríklad na strednej škole, už aj viac hodín. A rastúca stolička mu môže vydržať celý tento čas… ak sa o ňu dobre staráte. Stolička sa časom stane veľmi známym inventárom v detskej izbe, zrejme si k nej potomok vybuduje vzťah a možno ju nebude chcieť vymeniť aj keď mu to ponúknete.

O autorovi Pozrieť všetko

admin