Prečo je trampolína výhodnejšia ako klasický beh

Trampolína ako šport

Trampolína ako šport

Teda, aby sme úplne nezavádzali. Netvrdíme, že trampolína je vo všeobecnosti lepšia ako beh alebo iný klasický šport. Ale tak ako má všetko svoje pre a proti, aj trampolína má niekoľko nesporných výhod (inak by sa predsa nepoužívala v profesionálnej gymnastike ale aj iných športoch už vyše 80 rokov). A v tomto článku si povieme aké sú tie výhody.

  1. Šetrenie kĺbov. Pri skoku pracuje celé telo, všetky svaly. Avšak na rozdiel od behu, chodidlá neabsorbujú celú váhu nárazu, to za vás spravia pružiny alebo elastické šnúry. Miniotrasy celý život namáhajú kosti, najmä chrbticu a podobne. To je aj hlavná výhoda trampolíny. Bočnou výhodou je, že na trampolíne vydržíte cvičiť dlhšie.
  2. Súkromie. Kvôli trampolíne nemusíte chodiť na ihrisko, do fitness centra, nemusíte behať popri ceste, nezrazí vás auto. Môžete cvičiť pohodlne doma, nemusí vás pri tom nikto vidieť. Oceníte to napríklad pri chudnutí, keď nechcete, aby si vás sledovali susedia a známi. Nepotrebujete veľkú profi trampolínu, naopak, domáce sú lacné a stačí vám dokonca taká s malou plochou a držadlom. Aj to je plnohodnotné cvičenie, ktoré prináša veľa zdravotných benefitov. Nuž a nemusíte sa obávať, že príliš unavíte niekoľko kilometrov od domova.
  3. Deti pod dohľadom. Malé deti nemôžu behávať ďaleko od domu bez dozoru od rodičov. Aj preto behávať vidíme iba dospelých – deti by to jednak nebavilo a jednak to ani nemôžu. No cvičiť doma, to je iné. Detská trampolína je totiž aj zábavná. Deti určite nebudú cvičiť preto, že im niekto povie, že je to dobré na kardiovaskulárny systém, odbúravanie tuku alebo ako prevencia pred celulitídou. Budú skákať kvôli tomu, že je to sranda. A navyše, doma je to aj pod plným dozorom rodičov.
  4. Nepotrebujete výbavu. Na trampolíne sa dá skákať aj nabosov, prakticky nepotrebujete nič – doslova. Možno dámy siahnu po pevnej športovej podprsenke, ale inak je tento šport veľmi nenáročný na pomôcky.
  5. Tréning rovnováhy. Balanc a motorika, to sú veci, ktoré potrebujeme celý život. Neuvedomujeme si to, kým sa nám schopnosť rovnováhy nezhorší. Ako všetko – aj rovnováha sa dá trénovať. Správne dopadanie je kľúčovou schopnosťou pri mnohých športoch, hovorí sa, že najskôr sa musíte naučiť padať, až potom sa môžete učiť skákať vysoko. Rovnováhu si cvičme, aby sme nedopadli ako český prezident, ktorého neustále ťahá iba do jednej strany.

Ešte na záver treba dodať, že na trampolíne treba cvičiť bezpečne, naozaj si dávať pozor, nevymýšľať akrobacie, ktoré sa môžu zvrtnúť, nepodceňovať silu výskoku a rešpektovať odporúčania lekárov alebo fyzioterapeutov.

O autorovi Pozrieť všetko

admin