K Zemi sa približuje 45-metrový asteorid

Asteorid 2012 DA14

Asteorid 2012 DA14

Ďalekohľady profesionálnych aj amatérskych astronómov budú 15. februára sledovať oblohu. Veľmi blízko priletí Asteorid s označením 2012 DA14, vzdialenosť sa odhaduje asi na 28 tisíc kilometrov. Na oblohe by mal byť vidieť lepšie ako družice. Nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, hoci sa dostane dosť blízko k satelitom na obežnej dráhe Zeme. 

Teleso s primerom asi 45 metrov a váhou 130 tisíc ton je jedným z takmer 1400 pozorovaných objektov, ktoré sa priblížia k Zemi. V NASA ich sledujú vedci z Near-Earth Object Program oddelenia. Kvôli „návštevníkovi“ usporiadali 7. februára telekonferenciu, o pár dní bude zaujímavý úkaz streamovaný na internete. Astronómovia už teraz vypočítali trajektóriu, ktorú asteorid pod vplyvom zemskej gravitácie zmení. V „našom“ priestore Zem-Mesiac sa zdrží asi 33 hodín. Jeho rýchlosť je úctyhodných 7,82 kilometra za sekundu. Najlepšia doba na jeho štúdium bude pár dní po zmene trajektórie, keď zamieri z nášho systému do vesmíru.

Odhady hovoria, že v atmosfére zhoria len asteoridy s veľkosťou do 30 metrov v priemere. Väčšie by mohli nárazom spôsobiť explóziu, ktorá by stačila na zničenie jedného mesta. Pravda, najväčšia šanca v takomto teoretickom prípade je, že by asteorid dopadol do oceánu, ktorý pokrýva väčšiu časť Zeme. Naposledy sa podobný veľký incident odohral v roku 1908, keď v Krasnojarskom kraji v Rusku meteorit zničil okolo 1200 metrov štvorcových sibírskeho lesa.

V roku 2011 sa k Zemi priblížil jeden asteorid na vzdialenosť iba čosi vyše 5000 metrov, bol však veľmi malý a neškodný, meral asi meter v priemere. Vedci si myslia, že v širokom okolí Zeme môže byť 500 tisíc podobných asteoridov, objaviť sa však dá asi len percento z nich.

O autorovi Pozrieť všetko

admin