Keď to televízor nedokáže, pomôže mu multimediálne centrum

Smart TV

Staršie alebo lacnejšie televízory majú problém: nie sú kompatibilné so všetkými tými novými službami alebo zariadeniami, ktoré vás lákajú. Odpoveďou sú chytré krabičky rôznych veľkostí a tvarov – multimediálne centrá.

iekedy je problém vyznať sa čo vám na televízori pôjde a čo nie. Ako užívateľ, chcete jednoducho zapojiť HDMI kábel a sledovať výsledok. Multimediálne centrá vznikli, aby vám uľahčili život a prehrali to, s tým si televízor bežne nepodarí.

Tak ako inde vo svete, aj my obľubujeme satelitné televízie (Skylink vs Antik, ale máme aj iné firmy, často doslova lacné, vidiecke a šité na mieru ľuďom v malom regióne), internetové streamovacie služby (Netflix, Amazon, Disney+, Hulu, Apple…). Chceli by sme k televízoru pripájať to, čo štandardne funguje cez USB porty – kamery, fotoaparáty, disky, kľúče. Chceme si prehrávať videá, hudbu, rôzne zakódované filmy, ukladať si, strihať a preskakovať, vytvárať si obľúbené zoznamy.

Táto pasáž je nadlho. Divák si jednoducho kúpi box, ktorý podľa svojho želania a ďalej nechce už žiadne ťažkosti. Technológie v televízorovom odvetví sa pomaly začína zjednocovať okolo Google TV/Android TV. Pointou je, aby ste kvôli každej jednotlivej službe nepotrebovali novú kartu. Všetko chcete mať v jednom šikovnom pomocníkovi.

Keď sú technológie zastarané, ľudia sú nespokojní a niečo im chýba. Prakticky od vynálezu televízie sa každé jedno desaťročie technológie kompletne obmenia – napríklad v šesťdesiatych rokoch o farebnej televízie nikto ani nechyroval, o pár rokov ju chcel mať každý. Tieto potreby otriasali politikou v celých štátoch a blokoch.  Dnes, v roku 2023 sa toho veľa nezmenilo.

Nepochybne chcete, aby vaše filmy a seriály išli v 4K, pretože aj keď to momentálne nepotrebujete, nemá zmysel si kupovať zastaralé zariadenia. Jedného dňa budú aj vyššie formáty a bude to normálne… Domáce kino sa má vedieť pripojiť k domácej Wi-Fi. K internetu sa nepripája televízor, ale multimediálne zariadenia, ktoré potrebné dáta pošle tam kam treba. Z hlúpeho televízora chytrý televízor – bez drahých príplatkov v elektre, jednoducho s prikúpenou krabičkou.

Na čo si dávať pozor pri kúpe multimediálneho centra? Je dobré, ak si kúpite overený výrobok od známeho výrobcu miesto noname kusu z prerobených dielov. Box má byť tichý, s kvalitnou konektivitou, s jednoduchou kabelážou (alebo s bezdrôtovými funkciami), mať radšej viac výstupov ako menej, vlastný priestor na ukladanie dát… Sledujte recenzie, pýtajte sa priateľov. Všetko toto dobre poznáme.

Viac o multimediálnych zariadeniach sa dozviete na https://www.hacom.sk/eshop/multimedialne-centra/c-249.xhtml.

O autorovi Pozrieť všetko

admin