Svetu dominujú drony od DJI a my vám povieme prečo

DJI dron s ovládačom

Kedysi medzi rokmi 2003 a 2005 si jeden študent Frank Wang na hongkongskej technologickej univerzite na internáte skladal malé lietajúce hračky – drony.

Bol šikovný a niektoré súčiastky dokázal predávať iným firmám. Vyhral aj cenu okolo dvoch tisíc euro na vývoj svojho dronu. Jeho prvá spoločnosť bola neúspech – Wang bol veľký puntičkár a k pracovníkom sa správal veľmi zle. Potom si však našiel svojho Steva Jobsa alias Swift Xia, ktorý sa vyznal v marketingu a vedel predávať. Zrodila sa firma, ktorej drony dnes tvoria 75 percent trhu.

Prirovnanie k Apple nie je náhodné. Firma DJI sa takto naozaj často označuje – ako Apple medzi dronmi. Vyhrala totiž užívateľskou prívetivosťou, ľahkým ovládaním a tým, že sa orientuje na obyčajných ľudí, nie na expertov a špecialistov. Podobne ako Apple má napríklad svoje mini verzie (označované rovnako ako SE), ktoré sú ľahšie ako 250 gramov a odpadá u nich byrokratická kontrola v Amerike a v Európe. Amerika bola pre raketový štart DJI dôležitá – na začiatku Frank (jeho originálne meno, samozrejme, znie inak) stretol jedného chlapíka z americkej televízie a príjemne sa ovládajúce drony išli na dračku ako teplé rožky.

DJI prakticky nepodlieza kvalitu. Zatiaľ sa neobjavil model od tejto firmy, ktorý by bol vyslovene prepadák. Hovorí sa, že DJI sú drahé drony, ale cena vždy zodpovedá kvalite. DJI drony majú napríklad vždy najlepšie kamery – a najlepší obraz (so všetkými vychytávkami, stabilizátormi atď.). Preto ich drony nakupujú polície, armády, zdravotníci, farmári… Existujú aj iné deluxe značky dronov, tie môžu niekedy stáť rádovo tisícky eur. DJI sa dajú zohnať povedzme od troch stoviek, ale predávajú sa aj z druhej ruky – pretože výdrž je takžie veľmi dôležitá.

Lieta sa s nimi jednoducho a väčšina dnešných modelov DJI sa udrží vo vzduchu minimálne polhodinu, čo zďaleka nie je štandard u konkurencie. Sú lacné drony, ktoré vo vzduchu vydržia dve minúty, lebo sa nevedia popasovať s veľkosťou a váhou baterky. Po tejto stránke je DJI vždy vyriešený – dojazd, funkcie, automatickí pomocníci, vyhýbanie sa prekážkam… Buy & fly systém bez starostí. Iné drony často končia zabudnuté na polici, keď ich majitelia zistia, že sú nekvalitné a lietať s nimi je skôr starosť ako zábava. Alebo sú kvalitné, ale drahšie ako DJI, pretože ich výrobca ich nedokáže produkovať v takom množstve.

Široké portfólio, užívateľská skúsenosť, môžnosť dokupovania doplnkov a náhradných dielov robia z DJI momentálne najúspešnejšieho výrobcu dronov.

O autorovi Pozrieť všetko

admin