Pri liečbe rakoviny možno pomôžu magnety alebo slepé potkany

Magnet

Magnet

Prvú metódu – magnetmi – skúmajú vedci na Yonsei University v Južnej Kórei. Nazdávajú sa, že magnety môžu byť užitočné nielen v chladničkách alebo množstve iných prístrojoch, ale v budúcnosti by nimi bolo možné na diaľku „aktivovať“ seba-destrukčný program u rakovinových buniek. Tie by neohrozovali zdravé bunky, ale samé do seba.

Trik má spočívať v receptoroch na povrchu buniek, ktorými bunka akoby „komunikuje“ s vonkajším prostredím. Vedci už objavili kľúčový receptor (nazvali ho „Receptor smrti 4“), ktorý by pri správnom podnete mohol vydať bunke pokyn zomrieť. Kórejskí vedci sa snažia pripevniť mikroskopické čiastočky železa k určitým bielkovinám, ktoré majú schopnosť priľnúť k spomínaným receptorom.

V laboratórnych podmienkach už dokázali touto magnetickou nanotechnológiou zahubiť polovicu aktívnych rakovinových buniek v časom intervale 24 hodín. Zatiaľ je priskoro na oslavy – či lekárska nanotechnológia dokáže rozlíšiť zdravé od chorých buniek, nie je zatiaľ jasné. Podobný výskum vedú aj bioinžinieri na University of Southern California.

Pri druhej metóde vedci študujú istý druh afrických podzemných hlodavcov, ktoré sú príbuznými myší či potkanov. Sú slepé a život trávia pod zemou, kde takmer nie je kyslík. Hlodavce skúmajú napríklad na University of Texas Health Science Center v San Antoniu či na  University of Rochester v New Yorku. Pri iných štúdiách rakoviny sa vedci opierajú o poznatky získané napríklad z ďaľších príbuzných hlodavcov – morčiat.

Tieto slepé krysy žijú vo svojich tuneloch pomerne dlho – a netrpia na rakovinu ako iné živočíchy, hoci sú na ňu veľmi náchylné. Ak sa v ich tele nazhromaždí príliš veľa nebezpečných buniek ktoré sa ďalej delia, organizmus krýs akoby aktivuje destrukčný program a likviduje inak nekontrolovateľný rast rakoviny. V obmedzených podmienkach pod zemou si krysy museli na to, aby prežili, vytvoriť vlastný imunitný systém a originálne mutácie.

O autorovi Pozrieť všetko

admin