Pri používaní zábavnej pyrotechniky dodržiavajte základné postupy

Zásady používania pyrotechniky

Zásady používania pyrotechniky

Zábavná pyrotechnika má byť hlavne bezpečná, až potom zábavná. Zásady jej používania nie sú nijak komplikované, predsa však treba dávať pozor. V tomto článku si povieme niekoľko hlavných pravidiel:

  1. Všímajte si vekové kategórie. Úplná väčšina pyrotechniky má na popisku upozornenie, že sa má používať dospelými ľuďmi. Existuje aj kategória „detská pyrotechnika“, sem patria tie najslabšie, spravidla nie výbušné kúsky, prskavky a podobne – môžu ich pre radosť zapáliť aj neplnoletí, predsa je však lepšie, keď sú s nimi aj dospelí. Kategórie sú 15-17 rokov, 18-20 a 21+, takže je jasné, že 6 ročným školákom zábavná pyrotechnika do rúk nepatrí. Existuje ešte jedna kategória, pre odborníkov s povolením, no tí takéto články musia mať už v malíčku.
  2. Rešpektujte návody. Hoci sú často veľmi malými písmenami napísané, práve pri zábavnej pyrotechnike sú pokyny dôležitejšie ako na iných výrobkoch. Ak výrobok zlyhá, nemali by ste sa ho pokúšať opätovne odpáliť. Často sa doporučuje ho na pár hodín neutralizovať vo vode.
  3. Doma vyrobená pyrotechnika je tabu. Poznáte nejakého človeka, ktorý to doma skúšal? Autor tohto článku áno – a ten dotyčný nešťastník má celý život zmrzačenú tvár a chýba mu ucho. To isté platí pre pyrotechniku s nejasným pôvodom od pokútneho pouličného predajcu. Skrátka – certifikáty a overené obchody s pyrotechnikou sú v tomto prípade veľmi dôležité.
  4. Ak je zápalnica poškodená, chýba jej časť, poprípade celý výrobok je nejak poškodený – nezapaľujte ho. Neviete presne čo sa stane, napríklad to môže vybuchnúť okamžite, bez potrebnej pauzy na odstúpenie. Takisto nevyrábajte vlastné obaly a nenoste to vo vrecku.
  5. Nikdy neobťažujte pyrotechniky iných ľudí a obzvlášť nie zvieratá. Výbuchy môžu často zle niesť napríklad dôchodcovia alebo najmenšie detičky takže rešpekt k nim je namieste. Zábavky typu hádžeme si pirátov pod nohy sú nebezpečné. A alkohol s pyrotechnikou môže dopadnúť veľmi zle, práve preto majú Silvestra pohotovostní lekári tak málo v obľube.
  6. Nepoužívajte zábavnú pyrotechniku v blízkosti nemocníc, materských škôl a domovov dôchodcov. A samozrejme – v blízkosti výbušných alebo horľavých materiálov. Alarmy áut sa môžu tiež spustiť, ale celkovo – pri žiadnom prístroji by sa nemalo nič odpaľovať.
  7. Buďte ohľaduplní k životnému prostrediu a používajte pyrotechniku na miestach, kde sa dá dobre upratať (voľných priestranstvách kvôli bezpečnosti). Pamätajte, že po výbuchu ostane okrem obalu, tyčiek a papierkov na mieste aj dávka prachu, síry a dokonca aj ťažkých kovov (tie zafarbujú výbuchy).
  8. Pri nákupe si všimnite, či nebola technika náhodou skladovaná v mraze alebo vlhkosti, takú neberte. Ani takú, kde chýba slovenský návod, chýba povolenie k predaju, nie je dátum spotreby a podobne.

O autorovi Pozrieť všetko

admin