Úspech slovenskej vedy v Európe, chemik Ján Tkáč získal grant

Ján Tkáč na tlačovej besede

Prvý slovenský vedec Ján Tkáč z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) získal vzácny grant od European Research Council (ERC). Ide o významnú poctu, vďaka ktorej bude môcť vedec mladej generácie pracovať na svojom projekte s názvom Elektrochemické lektínové a glykánové biočipy integrované s nanoštruktúrami.

Za zložitým názvom je výskum z oblasti glykomiky, ktorá je v súčasnosti jednou z najprogresívnejších vedeckých disciplín. Z roka na rok pribúdajú dôkazy, že glykány alebo sacharidy zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v procesoch ľudského tela.„Poznatky sa získavajú vďaka technike biočipov, ktorými analyzujeme veľké množstvo vzoriek v krátkom čase,“ vysvetľuje Ján Tkáč. Za cieľ projektu si určil aplikáciu biočipov v rozpoznávaní glykódu, čo môže v praktickom živote pomôcť pri vývoji prírodných vakcín a liečiv.

Ján Tkáč na tlačovej besede

Glykány sú na informácie bohaté molekuly zodpovedné za uskladnenie a kódovanie „povelov“ v bunke, tak aby bunka zostala „fit“. Je teda veľmi dôležité aby sa „glykokód“ presne dešifroval kvôli správnemu fungovaniu bunky. Mnohé škodlivé mikróby si vyvinuli veľmi rafinované spôsoby ako tento „glykokód“ prelomiť napr. aj „ukradnutím“ glykánovej identity, aby boli dobre maskované.

Druhou dôležitou oblasťou využitia je diagnostika ochorení. Podľa držiteľa ERC grantu sa napr. rakovinové bunky líšia od zdravých tým, že majú na povrchu viac sacharidov a na základe toho sa môže podariť vyvinúť prostriedky, ako už v počiatočnom štádiu zistiť tieto odchýlky buniek. „Na to budeme musieť vyvinúť vysoko citlivé zariadenia a využijeme nanomateriály, čo sú materiály s veľmi malými rozmermi asi sto tisíc krát tenšie ako ľudský vlas, s vynikajúcim vlastnosťami.“ Následne bude možné pokúšať sa o výskum na reálnych vzorkách ako napr. krvná plazma. Projekt by mal naplno odštartovať  na jeseň alebo začiatkom zimy tohto roku.

Výskum Jána Tkáča, ktorý je členom tímu Petra Gemeinera, má aktívnu podporu Oddelenia glykobiotechnológie. Grant ERC je významný v tom, že sa prísne posudzuje,  udeľuje sa jednotlivcom a plne podporuje kompletný výskum. Špecializuje sa najmä na mladú generáciu úspešných vedcov. (zdroj informácií: www.sav.sk)

O autorovi Pozrieť všetko

admin