Vlastný fotostan? Jeho konštrukcia je rýchla a lacná

Fotostan

Výbava fotoateliérov je drahá a dovoliť si ju môžu len profíci, ktorým sa investície vrátia po urobených zákazkach. V skutoènosti sa veľmi veľa zariadenia dá simulovať aj o dosť lacnejšími postupami.

Čo potrebujeme? Nejaké staré kartóny, škatule, rezátko, pásku, lepidlo. Lamičky, ktoré má každý doma a nemusia to by super-drahé profesionálne reflektory. V skutočnosti môžete „fotostan“ postaviť aj z čohokoľvek, čo pripomína krabicu – z PVC, starej bedničky…

Ak už hovoríme o lampách, v skutočnosti sú to práve ony, ktoré určujú hlavnú kvalitu fotostanu, nie predmety okolo. Ak si kúpite výkonné biele lampy (môžu stáť aj stovky eur), môže byť váš domáči fotostan na ozaj profesionálnej úrovni. S úplne lacnými lampičkami s pár wattmi výkonu si budete musieť asi pomáhať prirodzeným slnečným svetlom.

V škatuli vyrežeme otvory, okrem dna a striešky. Necháme len rohy, ako stlpiky, čo konštrukciu držia pokope. Nuž a otvory vyplníme niečím priesvitným – napríklad aj bielym papierom. Ide o to, aby sa ostré svetlo zvonka smerujúcich lampièiek roztiahlo a nevrhalo ostré tiene (difúzia).

Tak si môžete začať fotiť rôzne drobné predmety ako vo fotoateliéri a častokrát ľudia vôbec nespoznajú rozdiel. Profíci možno áno, ale práve o to ide s vlastným fotostanom – cvičiť a približovať sa k vyššej úrovni fotenia.

O autorovi Pozrieť všetko

admin