Ako chrániť detské mliečne zúbky

Medové zuby

Zdá sa, že niektorých rodičov šokuje, keď zistia, že sa ich potomkom kazia detské zúbky. Faktorov a ochorení je viac, ale väčšinou prípady spája to, že rodičia zanedbali staroslivosť a prevenciu – deti samé nie sú schopné o to sa postarať.

Medové zuby alebo cumlíkový kaz postihuje často dvoj až štvorročné deti. Ide o klasický kaz, ktorý vzniká z baktérií a cukrového prosredia v ústach. Lenže detské zúbky majú tenšiu sklovinu a sú menej odolné ako zuby dospelých. Najrizikovejšie sú deti, ktoré sú náchylné na infekcie, majú oslabenú imunitu alebo sa nestravujú správne – no nie vždy je to pravidlo.

Medové zuby postihujú často niekoľko predných zubov naraz, zúbok má na sebe najskôr bielu škvrnu, ktorá sa zväčšuje a tmavne. Keď to začne bolieť, je už neskoro. Jeden boľavý zub dokáže rozmrzieť celú rodinu – chráňte ústa svojich detí, vždy sa vám to vráti. Ako nato?

  • Učte deti od útleho veku ako sa starať o zúbky a hygienu – v prvých rokoch života sa o to, samozrejme, musíte postarať sami. Najlepšie zubné pasty obsahujú aminfluorid alebo iný liečebno-preventívny komplex. Zubná kefka by nemala byť rôzna, ale presne vybraná podľa potreby. O ústa deti sa zaujímajte skôr ako sa prereže prvý zúbok.
  • Nezanedbávajte preventívne prehliadky a návštevy stomatológov. Zákon predpisuje prehliadku raz ročne, ale v tom najútlejšom veku je lepšie aj častejšie. Akýkoľvek problém musí byť riešený čo najrýchlejšie – neodkladjte to. Ak máte ako rodič nejakú chorobu, nespoliehajte sa na „sekundárnu liečbu“.
  • Nekŕmte deti sladkosťami a sladkými sirupmi. Zelenina a ovocie prirodzene čistia zúbky. Väčšina druhov mliek sú rizikové v úplne útlom veku.
  • Dbajte na zdravú životosprávu a budovanie imunitného systému dieťaťa.
  • Neotáľajte príliš so zavedením pevnej stravy do jedálníčka dieťaťa.
  • Pokiaľ možno, vyhnite sa kŕmeniu umelým mliekom. Dávajte si pozor na nočné kŕmenie – ak dieťa okamžite zaspí, v ústach sa mu netvoria sliny a kyslosť v ústach sa zmení.
  • Ak ochutnávate detskú stravu (napr. teplotu), tak nestrkajte tú istú lyžičku do kŕmenia – inak potomka môžete nakaziť baktériami zo svojich úst.
  • Učte deti piť čistú vodu. Nielen ako náhradu sladkých vôd, ale aj kvôli prečisťovaniu ústnej dutiny – odstraňuje to zvyšky jedla zo zubov.
  • Po kŕmení sa uistite, že na zúbkoch deťom neostali husté zvyšky. Nekŕmte ich bez ladu a skladu, na ľubovoľné požiadanie potomka.
  • Sledujte, či sú zúbky detí dostatočne hladké, pórovitosť znamená vznikajúci problém.

O autorovi Pozrieť všetko

admin