Ako prať ak ste alergik

Práčky a pranie

Alergici nemusia vždy presne poznať zdroj svojich problémov – často to môže byť v praní. Pretože, literárne povedané, to čo vyjde z práčky, máte na sebe skoro celý život.

Určite už viete, že nie každý prací prášok je pre vás vhodný. Môžu obsahovať rôzne fosfáty, chemikálie a farbivá, ktoré vás môžu dráždiť. Niekedy vám môže škodiť, ak prádlo sušíte vnútri (a zvyšujete tak vlhkosť v byte, čo podnecuje plesne), alebo ak pri praní nedodržiavate správne dávkovanie prípravkov. Príliš nízke teploty, príliš veľa aviváže – to všetko môže alergikom škodiť. Alergikov a astmatikov môže byť až pätina populácie.

A čo práčky a sušičky? Sú niektoré vhodnejšie ako iné? Samozrejme, že áno. Niektoré práčky majú zabudované programy pre alergikov, ale svoj postup môžete objaviť aj sami. Alergény, plesne, roztoče a baktérie sú väčšinou zabíjané aj pri teplote 60 stupňov Celzia. Na ich odstraňovanie môže byť používaná aj para alebo kovové filtre. V Amerike majú napríklad veľké združenie alerikov, ktoré si objednáva testy práčok a vybraným výrobkom udeľujú certifát, že prístroj pomáha alergikom.

Takáto práčka (ktoré sú dostupné aj na našom trhu) musí vaše oblečenie zbaviť kompletne prachu, baktérií a húb. Proces sušenia je dôležitý, nesprávna vlhkosť poškodzuje oblečenie aj zdravie nositeľa. Nebojte sa prať aj napríklad plyšové hračky, tašky, alebo v skrini dlhšie odložené oblečenie (ktoré je plné prachu a priťahuje aj roztoče).

O práčku sa treba dobre starať a udržiavať ju v čistote (najmä plniace prvky). Farbenie alebo aviváž sú väčšinou zbytočné, poprípade sa dajú nahradiť. Pri praní treba dbať na správnu teplotu ale aj dlhší čas prania (príliš rýchly program nemusí byť účinný, hoci naoko vyperie bielizeň dočista). Odpadovej vody sa musíte zbaviť tak, aby ste s ňou vôbec neprišli do kontaktu – a od toho sú tu moderné práčky.

O autorovi Pozrieť všetko

admin