Efekt steroidov je veľmi dlhý

Steoridy

Steoridy

Aj krátke experimentovanie so steroidmi môže viesť k dlhodobému výsledku. A teoreticky tiež k celoživotnému zákazu na profesionálnych športových súťažiach.

Nórski vedci z Osla podľa časopisu Journal of Psychology testovali steoridy na myšiach a na konci výskumu skonštatovali, že krátkodobé užívanie steroidov malo vplyv na nárast svalovej hmoty aj oveľa neskôr v ich živote. Z toho si odvodili, že nezodpovední športovci si môžu pokaziť profesionálnu kariéru už na začiatku – vypočítali (nie je to zatiaľ overené), že napríklad u atléta sa účinok steroidov môže prejavovať aj desať rokov. Prakticky to sledovali švédski vedci na vzpieračoch a je to podľa všetkého pravda – vzpierači z užívania steroidov profitovali dlhodobo.

Svaly rastú rýchlejšie cvičením v mladšom ako staršom tele. Vedci študovali dve skupiny myší – tým, ktoré požili steroidy a 3 mesiace boli bez lieku, rástli neskôr svaly o 30 %, kým nekontaminovaným myšiam iba o 6 %. Drogy stimulujú svaly tak, že zvyšujú počet bunkových jadier vo svalových vláknach.

Užívanie steroidov zruinovalo aj tých najšpičkovejších športovcov – napríklad bežkyňu Marion Jonesovú alebo cyklistu Lance Armstronga. Obaja boli pred prepuknutím ich afér s nepovolenými prostriedkami považovaní za fenomenálne talenty vo svojom športe. Lyle Alzado,  americký futbalista, jeden z prvých, ktorý priznal užívanie steroidov, zomrel v roku 1993.

Nórskych vedcov finanancuje World Anti Doping Agency – organizácia, ktorá bojuje za čistotu športovania. Výskum by mohol po dokázaní steroidového previnenia znamenať, že vinníkovi by sa zvýšil trest na 4 roky zákazu činnosti zo súčasných 2 rokov.

O autorovi Pozrieť všetko

admin