„Kvalita vzduchu vo veľkých a čoraz viac zaľudnenejších ázijských metropolách sa zhoršuje,“ zhodli sa vedci a manažéri na práve prebiehajúcej konferencii Clean Air Asia. Táto regionálna sieť s novým názvom a logom združuje expertov pod záštitou Organizácie spojených národov a zbiera dáta o časticiach znečistienia vzduchu z vyše 300 miest v 16 krajinách. Problémy na východnej pologuli si všímajú aj západné médiá ako NY Times alebo britská televízia BBC.
Iba 16 miest z vyše troch stoviek má údaje pod normou, ktorú odporúča Svetová zdravotnícka organizácia. Väčšina z nich je v Japonsku, kde znečistenie obyvatelia vnímajú tradične najvážnejšie. Najviac znečistené sú veľkomestá v krajinách, kde mestá a priemysel rýchlo rastú, ale nerastie rozvinutosť v oblasti starostlivosti o životné prostredie – čiže ide o rozvojové oblasti v Číne, Indii, Bangladéši či Mongolsku.
Dôležitý faktor zvyšovania úrovne znečistenia – ktorý zaznel niekoľkokrát aj na konferencii – je fakt, že v Ázii sa po kríze v roku 2008 vyrába viac osobných aj nákladných áut a spotrebúva sa viac elektrickej energie. Štúdia WHO hovorí o tom, že na následky znečistenia umiera na svete ročne 1,3 milióna ľudí, z toho 800 tisíc v Ázii. Tento počet sa môže kvôli absencii protiopatrení rapídne zvýšiť a v roku 2050 sa môže znečistenie vzduchu stať hlavnou príčinou predčasného úmrtia následkom prostredia vôbec.
Výsledkom konferencie CAA je podpísanie dohody o spolupráci Better Air Quality.