Herschelov teleskop spotreboval posledné zvyšky chladiaceho tekutého hélia a oslepol. Jeho dopredu naplánovaná životnosť necelé štyri roky sa naplnila.
Teleskop pomenovaný podľa slávneho britského astronóma mal najväčšie zrkadlo v optickej sústave vôbec a s priemerom 3,5 metra – o 1,1 metra meral viac ako má Hubblov vesmírny ďalekohľad. Ak by vydržal ešte dva týždne, bolo by to presne štyri roky, čo ho spolu s Planckovým teleskopom vypustili pracovníci Európskej vesmírnej agentúry ESA z francúzskej Guyany.
Pomocnú ruku pri projekte podali aj kolegovia z NASA – na stránke americkej agentúry si môžete pozrieť niektoré omračujúce obrázky, ktoré Herschelov teleskop zhotovil, napríklad „blízke“ galaxie Andromeda či Magellanove mraky.
Na „palube“ zariadenia umiestnili vedci a inžinieri niekoľko veľmi citlivých fotometrov a spektometrov na meranie vesmírneho žiarenia, z ktorých údaje slúžia na štúdium vzniku galaxií, chemického zloženia hmlovín či overovanie kvantových teórií. Ďalekohľad poskytol 35 tisíc pozorovaní a spracovanie dát potrvá možno aj dlhšie ako samotná existencia teleskopu. Vedci teraz hľadajú „zlaté nugety“ v zhromaždených údajoch.
Už teraz sa vie, že teleskop prispel k niekoľkým pozoruhodným objavom ako je napríklad potvrdenie existencie molekúl kyslíka v priestore, preštudovanie vysokej hustoty hviezdnych formácií u vzdialených galaxií, objavenie veľkého pásu asteoridov okolo hviezdy Vega či objav vysokorýchlostného „odlivu“ hmoty okolo predpokladaných pozícií čiernych dier.
Podľa predstaviteľov NASA Herschelov teleskop ponúkol jedinečný pohľad skrz temné a chladné zákutia vesmíru do miest, kde iné ďalekohľady nedovidia. Optika mnohonásobne prevýšila schopnosť vidieť napríklad u ľudských očí a kvôli tepelným ruchom musel byť teleskop udržiavaný v chlade spomínaným héliom.
Teleskop, ktorý sa nachádza jeden a pol milióna kilometrov od Zeme bude krúžiť naďalej okolo Slnka a k rodnej planéte sa vráti až o niekoľko storočí. ESA už plánuje ďaľší podobný projekt s japonskou agentúro JAXA.