Na stope novej chrípky

Nová vtáčia chrípka

Nová vtáčia chrípka

Testy v laboratóriu potvrdili, že nová Vtáčia chrípka (vírus H7N9) sa môže preniesť z pokusnej fretky na človeka. Obavy z pandémie sa o čosi zvýšili.

V Číne sa nakazilo novým typom chrípky na konci februára roku 2013 okolo 130 ľudí a 36 z nich zomrelo. Je možné, že niektorí ľudia sa nakazili navzájom, ale prenos z človeka na človeka ešte nie je potvrdený. Medzinárodný tím vedcov zistil, že infikovaná fretka nakazí všetky zvieratá v rovnakej klietke.

Ale nakazila sa aj jedna z troch neinfikovaných fretiekv iných klietkach, čo znamená šírenie vzduchom – kašľom, mikroslinami a podobne. To je jedna z podmienok možnosti epidemologického rozšírenia vírusu – tento spôsob je ale pravdepodobne neefektívny, keďže dve fretky vo vlhkej miestnosti (teplotne a vlhkostné podmienky v laboratóriu nahrávajú prenosu vírusu) ostali zdravé. Tieto jednoduché štatistiky z tiel drobných cicavcov však nemusia platiť aj na ľudské telo.

Prípadne nebezpečenstvo by mohli znamenať nové mutácie vírusu. Zatiaľ sa zistilo, že zdrojom novej choroby nie sú ošípané ako v roku 2009. Za zdroj podozrievajú čínski vedci vtáčie mäso od veľkoobchodníka, ktoré sa dostalo cez miestny trh k pacientom. Preto sa aj v Šanghaji a niektorých priľahlých oblastiach uzatvorili trhy s hydinou. Nové prípady nákazy zatiaľ úrady nehlásili – okrem spomenutého opatrenia ale za to môže najmä fakt, že chrípka väčšinou prepuká v zimnom období a nie v lete.

O autorovi Pozrieť všetko

admin