Kúpou kvalitného matracu si zabezpečíte dobrý spánok na desať rokov

Kúpa kvalitného matracu sa oplatí

Kúpa kvalitného matracu sa oplatí

Dobrý matrac – dobrý spánok. Ale ak kúpite zle, možete mať dlhé roky problém s chrbticou, alebo dokonca plným nosom alebo nohami. To už stojí za krátke zamyslenie.

Kvalitný matrac (v kombinácii s vhodným roštom, prípadne doplnovým matracom) kopíruje ľudské telo a poskytuje dostatočnú oporu pre svalstvo, ktoré si potrebuje odpočinúť. Chápeme, že niektoré rodiny majú nízke rozpočty a sú nútené siahať po lacnejších modeloch. Ale aj ten najchudobejší človek môže prechádzať predajne, pýtať sa personálu, skúšať.

Ak vám v špecializovanej predajni dovolia matrac vyskúšať – máte vyhrané. Dokonca vám môžu ponúknúť výrobu na zakázku a vyskúšate si podobný kus. Mali by ste zamyslieť, či na vás nie je príliš tvrdý ani príliš mäkký. Ľudia v rôznom veku, s rôznymi zdravotnými problémami a s rôznou hmotnosťou majú totiž diametrálne odlišné požiadavky na tvrdosť. Pre priemerného človeka platí, že ak sa vám prepadá zadok pod úroveň chrbtice, vtedy je matrac príliš mäkký. Dobrý matrac sa prehýba iba v jednom bode, tam kde sa do neho tlačí, nemala by ustupovať celá plocha.

Naozaj dobrý matrac by mal rátať s rôznym zaťažením a mal by byť preto vyrobený s ohľadom na rôzne zóny zaťaženia. Tak napríklad po krajoch sa na neho nebude nikdy nič tlačiť, zato pod zadkom áno. Čiže na rôznych miestach by mala byť výstuha rôzne odolná. Materiálov sa v súčastnosti používa veľké množstvo – klasické pružiny, latex a toľko druhov peny, že na to kapacita tohto článku nestačí. Pružinové matrace ešte nevyhadzujte na smetisko, môžu veľmi dobre slúžiť, aj keď ide o starší typ. Tieto klasické typy matrac 90×200 majú nevýhodu v tom, že sa nedajú zlomiť (respektíve zlomia sa natrvalo) alebo že pružiny si vyšúchajú cestu na povrch matraca.

Je rozdiel medzi bežným a ortopedickým (zdravotníckym) matracom. Zdravotnícka by mala mať certifikát, pretože môže slúžiť aj nevládnym ľuďom pripútaným na lôžko. Zo zdravotného hľadiska je dôležité aj to, čo v matraci „žije“. Môže tu byť celý rad baktérií, roztočov, hubovitých plesní a ich výtrusov či iných mikroorganizmov.

Pravidelné čistenie a vetranie predlžuje životnosť každého matraca, hoci nie donekonečna – každú noc dospelý človek vypotí liter potu a to sa potom baktériám žije. Je možné zvážiť aj doplnkový matrac, ktorý je spravidla tenký a mäkký a dobre plní ochrannú funkciu. Existuje dokonca aj spôsob (volá sa americký), keď môžete v poriadku spávať na dvoch rovnako hrubých matracoch. Prečo nie? Hlavne, keď sú k tomu uspôsobené.

 

O autorovi Pozrieť všetko

admin