Čo musí mať poriadny grafik vo svojej pracovni

Grafička

Grafička

No jasné, grafik (dizajnér) musí mať hlavne zásobu čipsov a veľa kávy (energy drinkov) na dlhé uzávierkové noci. A čo ešte potrebuje každý správny kreatívec? Okrem školskej lásky k výtvarnej výchove, aj tieto veci:

1. Kreslo, ktoré ho udrží.  Kvalitný nábytok je základ. Na stoličke presedíte najlepšie roky svojho života – musí byť pohodlná, odolná, nastaviteľná a čo ja viem čo ešte.
2. Tablet nielen na hranie. Alebo obrovský high-end smartfón. Možno na mobilných platformách nevyrobíte svoje najlepšie práce, ale musíte byť vždy zastihnuteľný. Ale hlavne – musíte si svoju robotu nonstop kontrolovať na rôznych platformách. Pretože, to čo vyzerá výborne na veľkom monitori, nemusí pôsobiť dobre na telefóne.
3. Softvér, v ktorom sa vyzná. Grafická výbava vášho počítača je alfou a omegou všetkého. Profesionál potrebuje mať všetko legálne, a hlavne, mať so svojím obľúbeným grafickým editorom dlhoročné skúsenosti, poznať jeho finesy a hranice, všelijaké klávesové skratky a mať ponahrávaných stovky modulov, filtrov, mockupov atď atď…. Pre profíkov sú určené programy ako Adobe Photoshop (Illustrator, Premiere…) či Corel. Šetrní siahajú po Gimpe, potom sú tu zástupy špecializovaných legiend ako 3DMax, AutoCAD, Xara… zoznam je predlhý, ale hlavne s tým treba vedieť robiť.
4. Knižnicu, kde sa vyzná len on. Neviem si dobre predstaviť človeka s umeleckými sklonmi, ktorý nevlastní ani jednu knižku. Knižnica je základ domácnosti pre človeka, ktorý musí myslieť aj hlavou. Pred červenou knižnicou, samozrejme, uprednostníme naozaj hodnotnú a inšpiratívnu literatúru.
5. Správne nakalibrovaný monitor. Myšlienka na dizajnéra s malým a nesprávne nastaveným monitorom je smiešna. Zrejme by sa jeho práca dosť míňala účinkom. Profesionálni grafici majú pekný zvyk nakupovať najväčšie a najkvalitnejšie monitory. Peňaženku to bolí, ale vráti sa to.
6. Foťák, ktorý mu sadne do ruky. Grafici by mali mať foťák a vedieť to s ním. Nemusia byť intenzívni fotografi, no fotografia je vždy jednak výborný zdroj prvotného grafického materiálu, a jednak nás učí veľmi veľa užitočných vecí, napríklad o perspektíve, uhloch pohľadu, ostrosti, ohniskách a podobne.
7. Grafický tablet s perom. Pozor, nie ten najlacnejší. Inteligentné podložky (napríklad Wacom), ktoré digitalizujú vaše výtvory alebo poznámky sú pre grafikov čoraz nevyhnutnejšie. Šetria čas aj stromy. A digitálne umenie sa vyrába digitálnou cestou.
8. Externý pevný disk. Človek s veľkou fantáziou má tých diskov určite viac. Pretože keď vám kľakne systém, potrebujete mať nejakú zálohu dát. A mať svoje rozrobené práce spred 15 rokov, o ktorých už ani netušíte, a keď ich po dlhom čase znovu objavíte… Disky si chráňte ako deti.
9. Batoh na cesty. Samozrejme, nejde o batoh alebo o to ako sa balíte… Pointou tohto bodu je cesta samotná. Grafici, čo celé dni presedia pred monitorom prichádzajú o niečo veľmi dôležité – o inšpiráciu. Tú si nevygooglite. Každý slávny tvorca sa inšpiruje v reálnom svete, pretože len živá interakcia so svetom vám v hlave zapína žiarovku.
10. Účet na sociálnej sieti. Každý má asi účet na Facebooku… no nie každý vie komunikovať. Moderní grafici sa vedia predať, neschovávajú svoje výtvory na čas „až to bude hotové“, naopak, svoje publikum kŕmia postupmi a rozpracovanými nápadmi. Pre tvorcov existujú aj samostatné sociálne siete – trebárs umelecky ladený Deviantart, seriózny LinkedIn alebo raj všetkých kreatívcov Behance.
11. Papierový zošit a ceruzky. Alebo zápisník a pero… akékoľvek „old fashion“ zariadenie. Toto je síce posledný bod nášho zoznamu, no možno najdôležitejší. Nepoznám naozaj schopného dizajnéra, ktorý si nečmára na kusy papiera alebo nalepovacie lístky. S papierom začíname (v škôlke) a aj končíme – ak sa nám podarí stvoriť niečo naozaj pamätihodné, určite to chceme hodiť na nejaký luxusný kus papiera. Vydať. Vystaviť. Zvečniť.

O autorovi Pozrieť všetko

admin