NASA vzdala opravu „lovca planét“

Teleskop Kepler

Teleskop Kepler

„Dve životne dôležité časti teleskopu Kepler sú neopraviteľné,“ uviedli na tlačovej konferencii 15. augusta zástupcovia NASA (Americký národný úrad pre letectvo a vesmír). Vesmírny ďalekohľad je jedným z hlavných prístrojov skúmajúci ďaleké planéty – nazývali ho aj Lovcom planét. Jeho schopnosť zaostrenia bola pred poškodením mimoriadne vysoká.

Poruchu dvoch zo štyroch reakčných kolies nutných na zapnutie a nasmerovanie ďalekohľadu na cieľ oznámil tím Keplera ešte v máji. Teleskop prišiel o svoju schopnosť skúmať nezvyčajné úkazy u hviezd prostredníctvom ktorých bolo možné dokázať existenciu planét vo vzdialených systémoch. Vedci sa pokúsili kolesá opraviť minulý mesiac – neúspešne. Trecia sila je mimoriadna vysoká. Je to rozsudok smrti nad teleskopom, keďže ten potrebuje plynulé a rýchle ovládanie hlavného objektívu.

Minulý týždeň pracovali inžinieri 6 hodín s teleskopom, kým sa trecia sila na kolesách zvýšila tak, že sa celé zariadenie automaticky vyplo. Tým pádom nie je možné ovládať prístroj dostatočne dlhú dobu, ktorá je potrebná na zameranie cieľa. Na jeseň NASA rozhodne, či má zmysel ďalej vynakladať ďaľšie náklady na túto misiu. Rozpočet celej agentúry je v súčastnosti veľmi okresaný v porovnaní s minulosťou.

O autorovi Pozrieť všetko

admin