Včely môžu pomôcť aj proti HIV

Včela

Včela

U niektorých ľudí môže proti vírusu HIV pomôcť látka zo včelieho jedu.

V laboratórnych podmienkach dokázali vedci komponentom z včelieho toxínu uloženým v testovacích nanočasticiach vyradiť HIV vírus. Zdravé bunky tento postup nepoškodzuje. Jedy sa v lekárstve používajú odjakživa, ale proti smer ich použitia proti vírusom je prakticky v plienkach.

Výskumníci na Washingtonovej univerzite v Saint Louis testovali toxín melitín na HIV víruse, ktorému nová látka vytvorila diery v ochrannom proteínovom plášti a množstvo vírusu kleslo. Zároveň melitín otestovali na živých bunkách získaných z vaginálnej steny (pretože tieto bunky sú v tele ženy ako prvé vystavené príchodu HIV víru). Toxín by tieto bunky mal tiež poškodzovať, ale konštrukcia nosných nanočastíc tomu zabránila akýmsi mikroskopickým nárazníkovým systémom.

Jedným z možných výsledkov výskumu by mohol byť gél s obsahom nanočastíc, ktorý by umožnil bezpečný pohlavný styk osoby nakazenej s HIV so zdravým jedincom. Takáto technológia je však ešte veľmi nedokonalá kvôli nejednej ťažkosti, ktorú by takýto liek spôsobil v ľudskom tele.

O autorovi Pozrieť všetko

admin