Keď sa dostanete k starému domu: generálna rekonštrukcia

Starý domov

Celá veta znie: keď sa dostanete k starému domu (napr. po starých rodičoch, alebo pri nejakej výhodnej kúpe) a máte dostatok prostriedkov. Pri kompletných rekonštrukciách treba byť realistickí a mať rezervy – nikdy neviete, kde vám vyskočia náklady navyše.

Na druhú stranu, pri stavebných úpravách je často možné použíť už použité materiály, trebárs pálené tehly vydržia večnosť, na rozdiel od tých nepálených a ľudia často vyhadzujú aj tie zdravé… Čo všetko bude vyžadovať vašu pozornosť:

Omietky a fasády. Prvá vec, čo vám udrie čo očí na starej stavbe je jej výzor, samozrejme, povrch stien má aj oveľa dôležitejšie funkcie a vymýšľanie farieb je len čerešnička na konci. Veľká stavba s veľkou výmerou spotrebuje na nahodení stien veľké množstvo materiálov, ak to zoberiete zgruntu, tak cement, piesok atď. počítajte v stovkách kilogramov.

Strechy a krovy. Staré strechy sú riskantné, aj keď ešte ako tak chránia, v budúcnosti to tak nemusí byť – od nepriepustnosti strechy závisí všetko, čo je pod ňou. Strecha môže byť najdrahšia investícia a preto ju treba urobiť najskôr.

Likvidácia azbestu. Ak nájdete na stavbe niečo podobné (v minulosti sa azbest hojne využíval, lebo má skvelé izolačné vlastnosti, používal sa aj vonku, aj vnútri, v potrubiach, aj priamo v iných materiáloch), je treba zavolať špecializovanú firmu – azbestu sa nesmiete zbavovať tak, že ho vyhodíte na smetisko. Likvidácia azbestu sa musí robiť v celotelových ochranných pomôckach a dôsledne – to laik väčšinou nezvládne podľa predpisov.

Podlahy. Materiály, ktoré sa používali pred desiatkami rokov (parkety, linoleá a pod.) sú dnes zastarané, máme oveľa lepšie podlahy a máme oveľa viac na výber, prakticky z desiatok typov podláh. Podlahy sa robia až na koniec a nemusia byť veľmi drahé, naviac sa dnes ľahšie menia (napr. v prípade plávajúcich podláh a pod.).

Elektroinštalácia. Ak ste zhodili zo stien všetko až na holé tehly, je treba urobiť novú elektroinštaláciu – tým viac, že tá stará už môže plesnivieť, staré hliníkové drôty sa lámu a celkovo to nevyzerá dobre – plus v budúcnosti stará elektrika v dome spôsobí veľa vrások. Nové rozvody vám vydržia do konca života… a môžete si nanovo rozvrhnúť kde chcete mať vypínače, lampy, zásuvky a podobne.

Voda. To isté platí v prípade vody – novšie materiály sú oveľa vhodnejšie ako staré kovové trubky, ktoré sú pri rekonštrukcii pravdepodobne celé prehrdzavené. Za zváženie stojí využívanie vlastnej vody a navŕtanie vlastnej studne (ak už ju nemáte). Studňu treba napojiť na domácnosť a rozhodnúť na to čo sa bude táto úžitková (s najväčšou pravdepodobnosťou nie pitná) voda používať. Vŕtanie studní je u nás bežné, pretože väčšina slovenského územia má dobrý prístup k spodnej vode.

Kúrenie. V starých domoch sa kúrilo všelijak, starými kotlami na tuhé palivo, alebo dokonca pieckami – dnes máme oveľa pokročilejšie spôsoby kúrenia. Istotou býval plyn (momentálne je jeho budúcnosť otázna), máme tepelné čerpadlá, infračervené panely, rôzne typy podlahových kúrení a podobne.

Izolácia. Je to čo určuje kvalitu vašej vynovenej stavby. Len naozaj dobre izolovaný a zateplený dom poskytne pohodlie domácnosti. Dvere, okná, strecha – pri všetkom musíte myslieť na prepúšťanie tepla a vlhkosti.

O autorovi Pozrieť všetko

admin